Çılgın Proje İptal Edilmeli Sonu Felaket Olacak !

cilgin-projenin-sonu-cilgin-felaket-olacak-kanal-istanbul-iptal-edilmeliHacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Saydam, Kanal İstanbul projesinin doğaya vereceği olumsuzluğu, okullarda öğrencilere öğretilen ‘havuz problemi’ne benzetti.

Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Saydam, Kanal İstanbul projesinin iptal edilmesi için imza kampanyası başlatırken, “Karadeniz git gide kuruyup yok olurken, diğer tarafta Marmara ve Akdeniz’in sıcaklık, tuz oranı bozulacak ‘Çılgın Proje’nin sonu Çılgın Felaket olacak” dedi.

Change.org’da “Kanal İstanbul” projesinin durdurulması için imza kampanyası başlatan Prof. Saydam, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na “derhal iptal edilsin” çağrısında bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “çılgın proje” olarak açıkladığı, Kanal İstanbul için Prof. Saydam, “İkinci bir İstanbul Boğazı yaratıp etrafını ticaret merkezleri ve beton sitelerle doldurulmak için tasarlanmış bir nevi İstanbul’un idam fermanı” yorumunda bulundu.

Karadeniz ile Akdeniz arasındaki su dengesinin bozulacağına dikkat çeken Saydam şunları söyledi:

Doğaya ait olmayan bu  yapay kanal, sadece yakın çevresini değil Çanakkale’den Karadeniz’e hem Türkiye’yi hem de Doğu Avrupa’yı olumsuz etkileyecek. Projenin hayata geçmesi ile Karadeniz’in soğuk ve tatlı olan suyu ile Akdeniz’den Marmara’ya, oradan da Karadeniz’e varan sıcak ve tuzlu su arasındaki denge ters düz olacak.”

Prof. Saydam “Sıcak ve tuzlu su arasındaki denge”nin nasıl ters düz olacağını şöyle anlattı:

“Projede kanal derinliği 25 metre olarak planlanıyor. Bu, beslendiği nehir ve yağmur suları dışında kaynağı olmayan ve doğal bir tatlı su gölü olan Karadeniz’e yeni bir musluk açacak ve Karadeniz’in devamlı Marmara’ya tatlı su iletmesini sağlayacak hatta denizi buna zorlayacak. Fakat kanalın derinliği yetersiz olduğu ve Karadeniz Akdeniz’den yaklaşık 30cm. yüksek olduğu için Akdeniz ve Marmara’dan gelen sıcak ve tuzlu su Karadeniz’e geçemeyecek.

Yeri gelmişken söyleyeyim, maalesef bu sorun ‘kanalı daha derin’ yapmakla çözülemez. Çünkü derinlik tek problem değil, sorunun sadece bir parçası.”

 

‘Okullardaki havuz problemi gibi’

 

Kanal İstanbul projesinin doğaya vereceği olumsuzluğu, okullarda öğrencilere öğretilen “havuz problemi”ne benzeten Prof. Saydam, bu projede asıl çözümün, “projenin iptal edilmesi” olduğunu dile getirdi.

Prof. Saydam şunları söyledi:

“Kendi içinde bir denge ile tek bir musluk ile birbirini doldurup boşaltan bu denizlere ikinci musluğu takmak, hepimiz için geri dönülemez felaketin başı olur. Çünkü Karadeniz iki musluktan iki kat hızla boşalacak fakat Karadeniz’i dolduran ve besleyen nehirlerin, Tuna’nın, Dinyeper’in debisi ve kapasitesi artmayacak! Durduk yerde Karadeniz havuzuna giren tatlı suyun debisini arttırmadan havuzu tek muslukla boşaltmak yerine bir musluk daha takılırsa sistem alt üst olur. Karadeniz git gide kuruyup yok olurken, diğer tarafta Marmara ve Akdeniz’in sıcaklık, tuz oranı bozulacak ‘Çılgın Proje’nin sonu Çılgın Felaket olacak!

Projenin sahibi Türkiye olsa da etkileyeceği ülkeler ve doğacak sonuçlara bakılırsa bu felaketin sonuçları Karadeniz’e kıyısı olan tüm ülkeleri etkileyecek. Ortak doğamız olan bu denize yapacağımız her şeyde diğer ülkelerin de söz hakkı var ve er ya da geç o ülkeler de bu projenin hayata geçemeyeceğini söyleyecekler.”

 

‘Rüya gördümle olmaz bu işler’

 

Prof. Saydam, daha önce yaptığı açıklamada da projeye tepki göstermiş ve  “Eğer Kanal İstanbul projesini Süveyş, Panama, Korint kanallarıyla kıyaslarsanız, Marmara boğazlar sisteminin dinamiğinden haberiniz yok demektir. Süveyş Kanalı veya Panama Kanalı’nda sadece iki deniz birleşiyor. Denizlerin birbirine akıntısı söz konusu değil. Karadeniz’in boğazlar yoluyla Marmara ve Ege denizlerine akmasını sağlayan dinamikler ise tamamen farklıdır. Bir rüya gördümle olmaz bu işler” demişti.

 

Başbakan ve bakanlara dilekçe

 

Change.org’da başlatılan iptal kampanyası dilekçesinde şu ifadeler yer aldı:

“Karadeniz ile Marmara’yı birleştirmeyi amaçlayan ‘Kanal İstanbul’ projesi hakkında bu işin oşinografi uzmanları tarafından detaylı olarak dile getirilen ve basitçe bir havuz problemi ile anlatılan nedenlerden dolayı doğada geri dönüşü imkânsız olaylara neden olacağı anlaşılmaktadır.

İki denizi birleştirmeyi amaçlayan ancak konunun deniz bilimleri boyutu göz önüne alınmadan planlandığı anlaşılan ve dünyada sadece bize has olan bu ekosistemin bir daha geri dönüşü olmayacak şekilde tahrip edilmemesini ve uzmanların ifade ettiği gibi gelecek nesillere bir uluslararası çevre felaketi olarak yansımaması için projenin iptal edilmesini istiyorum.”

Change.org’daki kampanyaya imza atmak için tıklayınız…

 

Yeşiller ve Sol Gelecek’ten çağrı

 

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (YSGP) Kanal İstanbul projesinin iptal edilmesi için hükümete çağrı yaptı. Karadeniz ve ekosistemin ortak bir doğal varlık olduğu vurgulandı.

Doğal dengenin yanı sıra ekosistem üzerinde yıkıcı etkiler taşıdığı belirtilen çağrıda İstanbul’un batısındaki orman alanlarının da tahrip edileceği belirtildi.

Projenin “dar görüşlü ve sorumsuz” bir niteliğe sahip olduğu söylenerek, sadece Türkiye’nin değil komşu ülkelerin de etkileneceğine dikkat çekildi.

 

Bu yazı Kanal İstanbul kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Çılgın Proje İptal Edilmeli Sonu Felaket Olacak ! için 20 cevap

 1. matan der ki:

  Uydudan konular görüntüler yanıltıcıdır!!! Proje 150metre genişliğinde. Soruyorum. Boğaz içi koprusu kaç km. 1km. Yani istanbul boğazının en dar yerleri 1km iken. 150metre olan bu projeyi sitede 5-6km genişliğinde gostermişler.!!! İnsanları yanılmatyın… Gerçekçi olun yeter.
  2) 2 deniz asla birleşmez. Karadeniz göldü de bu güne kadar niye boşalmadı?
  3) çanakkaleden ege ye asla tatlı su geçmez.. Marmaraya gelir ama asla ege ve akdeniza gelmez. prof. Lar ülke halkını kandırıyor.

 2. murat der ki:

  ancak havuz problemleri yapabilir bu kendini uzman sanan sözüm ona bilim adamı! imza kampanyası başlatmış bide esinler diyemicem kimse yemez senin bu kirli oyunlarını merak etme türk halkı uyandı artık senin gibi dış güçlerin maşasına izin vermez sen havuz problemi çözmeye devam et bu kanal yapılacak ve türkiye bir kat daha büyüyecek sen ve sizin gibiler istemesede!…

  • VATANSEVER der ki:

   Sozun ona “bilim adami” ise sozum sana sen kimsin!….camide huraba analattanlara inanirsinda bilim adaminin aciklamasina inanmassin. Cunku sen ve senin gibiler bu ulkede oldugu surece bizim gelismemiz mumkun degil.. Ulke buyumesi kanal yapmakla, cami yapmakla olmaz.. ulkenin kaynaklarini yabanci guclere yedirip buyuyoruz masallarina inanmissiniz.. tabi bunlar camilerde vaaz ediliyor yanilmiyorsom.. Cunku universite siralarinda bambaska bir resim var!..

   • enes der ki:

    Ya embesil çocuk 70yıl bu ülke sizin elinizdeydi yediniz içtiniz sıçtınız ne kazandırdınız bu ülkeye hiç birşey defolun şu ülkeden artık gidin.Bırakın mani olmayın ülkenin gelişmesine

   • Çetin der ki:

    Bak arkadaşım sana şunu söyleyim. maalesef türkiyede eğitim sisteminin bozukluğu neticesinde bu proflar meydana geldi.bana sen anlamazsın deme… 3 üniversiteye girdim 2 sini bitirdim.ziraat mühendisiyim.hocalarımı çok severdim ama… allah aşkına söyle bana hangi prof ne katmış şimdiye kadar ülkeye…ülke için olan bi projede imzaları varmı…bi buluş yapmışlarmı? bizdede nerede ezbere dayalı okulu bitirenler hatta derece yapanlar varsa okulda kaldı. atik, üretici, canavar tipler hemen iş hayatına atılmaya baktı. prof. ülkemizde nasıl olunuyo biliyon mu? yabancı bi kaynağı çevir, yayınla hooop doç sun. belki türkiyedeki profların % 50 si böyle. hala üniversitelerde 70 li yılların kitapları…benim anlamadığım…dünyada bütün doğa severlerde ülkemizde arkadaş… kanmayın bunlara benim gibi vatansever olan arkadaşım…

   • ENGİN der ki:

    VATANSEVER sen hayatında hiç camiye gittinmi ki konuşulanları bilesin. Camii yapmakla kanal yapmakla büyünmezde senin gibi çakma vatanseverlerin sözleriylemi büyür ülke. sen git ermenistanını savun ordan değilsen git vatikanına bak bekleme yapma ticari

 3. Ümit S. der ki:

  Bu prof. yahudi mi?

 4. yüzbinlerce yıldır Kara denizden marmaraya açık olan istanbul boğazı ecolojik dengeyi bozmuyorda yeni açılacak olan kanal istanbul mu bozacak, sayın prof. Cemal Saydam sen kimin sözcülüğünü yapıyorsun?
  iyi düşün yol yakınken milletimizden özür dile, İstanbul’umuzun incisi olan boğazlarımızıda her türlü tehlikeden kurtaracak olan Kanal İstanbul, aynı zamanda ülkemize de Süveyş kanalı gibi para basacak.
  Boynumuza takılan Montrö anlaşmasıda yok hükmüne gelecek yani tam bağımsız bir boğazlara sahip olacağız, (YSGP) partisi ve sizler istemesenizde.

  • arkadaş anlamadınız gitti der ki:

   yorumcuların hepsi doğa bilimci 😀

   • enes der ki:

    Hiçmi coğrafya dersi görmedin yada fizik yüzey gerilim diye birşey var ve yoğunluk farkı iki denizin yoğunlukları farklı yüzey geriliminden dolayı bu iki denizin birbirine karışması imkansız öyle birşey olsaydı okyanuslar niye farklılık göstersin yada binlerce yıldır zaten karadeniz ve marmara akdeniz birbirine bağlı bi düşün niye karışmamışlar ? az beyin varsa kullan

   • ENGİN der ki:

    ya işte anlaki bunu anlamak için doğa bilimci olmaya bile gerek yok. kaldıki bu prof eğer doğa bilimciyse bırak biz olmayalım çünkü abuk subuk konuşuyor ))

 5. VATANSEVER der ki:

  bu cilginlik degil DELILIKTIR!…

 6. süleyman der ki:

  İnsanoğlunun inşaa kabiliyetini aşağılıyor bu adam resmen. Dağ üzerinden gemilerin geçirilmesini sağlayan kapaklı havuz kanal sistemleri var. İnsanlar kanallar vasıtasıyla gemilere dağ atlatıyorlar. 50-60 km kanal, koyulur üzerine 3-5 kapak, akış kesilir sadece gemi geçişlerinde açılır kapanır olur biter. Bu işin sadece teknik çözümü için bir öneridir. Asıl bu proflardaki teknik sorunu çözecek bir öneri gerek…..

 7. K.Kazdal der ki:

  İstanbul boğazı binlerce yıldır Karadeniz ve Marmarayı birbirine bağlıyor doğal denge zaten oluşmuş tatlı su ve tuzlu su arasında. Süveyş kanalı gibi bir projeden bahsetmiyoruz konuşulan şey zaten bağlantılı olan iki denizi ikinci bir kanalla bağlamak. Profesörün gerçekten Karadenizi kurtarmak gibi bir derdi olduğunu düşünmüyorum.

 8. AFAMOTEB der ki:

  Prof olmuş ama iki deniz arasındaki 30 cm fark kapandıktan sonra ne oluru düşünmemiş. Yükseklik farkı kapandıktan sonra ne olu prof bey, marmara boş havuz mu? Bilimadamlarımız (i) neden dünyada ilmi yayın sıralamasında diplerdeyiz bir örnek!!!

 9. Bilim Adamı der ki:

  Mükemmel bir proje böyle iddalar yüzünden asla iptal edilmemeli.

 10. Ceyhun der ki:

  Teknik Bilgisi olan birileri için iki tane sorum var. Cevap yazarsanız çok sevinirim.

  1-) Kanalın kazılacağı yerlerde birtakım yer altı Tatlısu hareketleri var. Kanal kazılınca bu hareketler nasıl etkilenir? Yeraltı tatlısuyuna, tuzlusu karışmazmı?
  2-) Kazılacak bazı yerlerde arazi kotunun 60 metreye ulaştığı bölgeler var. Kanal kazılıp ta suyun serbest bırakılması durumunda, sahilden duran biri için kanaldaki suya bakmak uçurumdan aşağı bakmak gibi olacak. Sahili tıraşlıyalım deseniz en az kanal kazısı kadar ilave kazı çıkacak gibi görünüyor.
  Bu sorular kafama takılıyor.Teşekkürler.

 11. Başak der ki:

  Hepiniz bu projenin altında yatan gerçeklerden bir habersiniz. Trakya doğalgaz petrol ve bir madeni açısından zengin. Bu proje ile yabancılara kiralanacak topraklar zenginlik ile topraklarimizin kaybı demektir

 12. Mustafa Karacan der ki:

  Deniz seviyesi farki nerden kaynaklaniyor? Benim sahsi fikrim Karadenizin aldigi fazla Yagislardan. Bundan dolayi Karadenizin suyu daha az tuzludur ve fazlasi bi sekilde Akdenize ulasir.Kanalistanbulla birlikte bu seviye farki yariya düsse ne olur. Hatta hic olmasa ne olur. bir sey olmaz . Karadeniz de Marmara da kokmaz. Korkmayalim bu Proje gerceklesmeli. Cok güzel olur.

 13. ALLAHIN bir kulu der ki:

  bu bu korkunç bir şey. bunun yapılmaması gerekiyor, bu istanbulu bir kaç parçaya bölmek demek ve bu korkunç bir şey inşallah yapılmaz amin……….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir